Ogród w wielkim mieście

architektura, architektura-wnetrz, architektura-krajobrazu

Lato w pełni, pogoda nie zawsze nas rozpieszcza, ale mimo tego wielu z nas lubi spędzać każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, nie każdy również chce rezygnować z udogodnień, jakie oferuje mieszkanie w centrum lub jego okolicach, na rzecz kontaktu z naturą. Miasto może na pierwszy rzut oka nie wydawać się miejscem idealnym do obcowania z pięknem przyrody, jednak pod tym względem nie raz potrafi nas zaskoczyć.

Niestety w przestrzeni miejskiej terenów zielonych jest coraz mniej jednak z tego co widzę architekci coraz częściej wykorzystują potencjał budynków i projektują duże tarasy na dachach. Już trudno wyobrazić sobie luksusowy apartament bez efektownego tarasu.

Na naszym koncie znajduje się kilka projektów tarasów. Jeden z naszych ulubionych znajduje się w inwestycji na Mokotowie. Składa się on z dwóch stref. Pierwsza z nich to reprezentacyjny taras główny, który jest przedłużeniem apartamentu i stylistyką nawiązuje do jego nowoczesnego wnętrza. W tej części znajduje się strefa śniadaniowa i strefa relaksu. Przed słońcem i wiatrem chronią pionowe drewniane panele i baldachimy rozpięte na stalowej konstrukcji. Ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców jest wiszący ażurowy fotel w kształcie kuli.

Druga strefa to swoisty ogród na dachu, którego dominantą jest atrakcyjna kompozycja roślinna oglądana z wnętrza.

Pamiętajmy jednak, że taras pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową i rekreacyjną. Miło jest odpocząć na sofie, poopalać się na leżaku, zjeść obiad ze znajomymi czy po prostu posiedzieć na świeżym powietrzu i podziwiać widoki. Wszystkie te funkcje zostały uwzględnione w naszym kolejnym projekcie – tym razem w inwestycji na Bielanach. Rośliny zostały zaprojektowane w ten sposób, że podzieliły przestrzeń na dwie strefy. Pierwsza z nich jest przedłużeniem salonu, gdzie w letni dzień razem z przyjaciółmi można zjeść obiad a wieczorem odpocząć od miejskiego zgiełku na wygodnej kanapie. Komfort w tej strefie zapewnia przestronna pergola wyposażona w ruchome przesłony oraz rozwijane zadaszenie.

Druga strefa jest bardziej prywatna i intymna. Znajdują się tu miejsca do odpoczynku – leżaki, huśtawka Miloo Cocoon oraz tarasowy prysznic.

 

 

Udostępnij