Co to jest układ funkcjonalny?

architektura-wnetrz, projekt

Pomimo tego, że oferta mieszkań na rynku jest dość szeroka, czasami ciężko znaleźć coś co by nam pasowało w 100%. A to marzy nam się dodatkowy prysznic w łazience, albo garderoba w sypialni. Bardzo często kuchnia jest mało ustawna i trzeba ją przearanżować. Czasami ‘brakuje’ jednego pokoju lub wręcz przeciwnie pokoi jest dużo ale nie ma miejsca na jadalnię – i tak dalej, niedoskonałości w układzie mieszkania może być mnóstwo. 

Często jeszcze na etapie budowy możemy zrobić tzw. ‘zmiany lokatorskie’ czyli zmienić układ mieszkania (oczywiście w granicach przepisów i rozsądku), tak, żeby nam odpowiadał. Jeśli jednak na zmiany w projekcie jest już za późno pozostają nam nadal zmiany w czasie remontu. To się również tyczy mieszkań / domów kupionych na rynku wtórnym. Taki projekt zmian układu pomieszczeń, ścian i instalacji nazywamy układem funkcjonalno – przestrzennym. 

Pierwszą rzeczą, którą robimy, gdy dostajemy od inwestora rzut nieruchomości, to jego szczegółowa analiza. Zastanawiamy się co można poprawić żeby było jeszcze lepiej – bardziej funkcjonalnie, bardziej ustawnie. Zazwyczaj klienci mają też swoje przemyślenia i marzenia, które staramy się spełnić, jeśli jest taka możliwość. 

Na układzie funkcjonalnym przedstawiamy nie tylko układ ścian, ale przede wszystkich (jak nazwa wskazuje) funkcje. Już na tym etapie rozrysowujemy układ kuchni, czyli gdzie mają być podstawowe urządzenia – lodówka, zlewozmywak, płyta grzewcza, gdzie będzie zabudowa wysoka, gdzie szafki wiszące itd. Tak samo postępujemy z każdym pomieszczeniem. W salonie ‘ustawiamy’ sofę, sprawdzamy jakiej może być wielkości. W jadalni dopasowujemy wielkość i kształt stołu itd. Ważne aby klient już na tym etapie zdał sobie sprawę na co może sobie pozwolić jeśli chodzi o wielkość jego lokalu.

W naszej pracowni zazwyczaj jest to rysunek 2d z naniesionymi ścianami, meblami do zabudowy, orientacyjnie pokazanymi meblami wolnostojącymi, zwymiarowany. Jeśli jednak układ jest skomplikowany lub chcemy zastosować jakieś nietypowe rozwiązania, już na tym etapie pokazujemy je w 3d. Opcji układu funkcjonalnego przygotowujemy kilka (ich ilość zależy od możliwości aranżacyjnych) i zazwyczaj pracujemy nad nim ‘aż do skutku’ czyli do czasu, aż klient zaakceptuje efekt końcowy.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowy projekt układu funkcjonalnego przygotowanego dla mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym.

projekt funkcjonalny

Udostępnij