Kategoria: Architektura Krajobrazu
W zgodzie z naturą czyli biofilic design
architektura-wnetrz, architektura-krajobrazu
Człowiek jest częścią natury i to w jej otoczeniu czuje się najlepiej. Jej bliskość ma na nas olbrzymi wpływ i właśnie dlatego jej część chcemy mieć w swoim otoczeniu.
Biofiliczny oznacza kochający naturę. Pojęcie to rozpowszechnił amerykański biolog Edward Wilson. Przekonywał on, że kontakt z naturą jest nam niezbędny do zachowania zdrowia oraz równowagi psychicznej i emocjonalnej. Właśnie na bazie tej teorii powstało określenie projektowania biofilicznego, czyli takiego, które łączy człowieka z naturą.
Badania pokazują, że obcowanie z naturą ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale również kreatywność i wydajność. Fakt ten stał się powodem rosnącej popularności projektowania biofilicznego przy aranżowaniu miejsc pracy. Chcąc zapewnić komfort pracownikom, należy odpowiednio zaprojektować przestrzeń do pracy i stworzyć warunki pobudzające kreatywność i zapewniające dobre samopoczucie.
Światło dzienne
To co w decydujący sposób przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia to dostęp do światła dziennego. Teoretycznie powinno to być koniecznością a nie luksusem, jednak w dużych przestrzeniach biurowych nie zawsze tak bywa. Widok natury, nie tylko zieleni, ale również nieba, gór, ma na nas uspokajający i kojący wpływ.
Rośliny
Bardzo popularnym rozwiązaniem w przestrzeni biurowej stały się zielone ściany. Rośliny oczyszczają powietrze, zapewniają odpowiednią wilgotność, a ponadto cieszą oko swoim pięknem. Oprócz żywych ścian we wnętrzu dobrze sprawdzają się również zielone patia lub ogrody, które nie tylko cieszą oko swoim pięknem, ale również sprzyjają pogłębianiu więzi międzyludzkich oraz są pretekstem do wstania sprzed komputera i rozprostowania ciała.
Naturalne materiały, kształty i kolory
Rośliny to jednak nie wszystko, ważne są również mniej oczywiste rozwiązania – przenoszenie natury do wnętrz w naturalnych materiałach takich jak drewno z widocznymi słojami czy kamień, odwzorowywanie kształtów zaobserwowanych w przyrodzie czy stosowanie ‘kolorów ziemi’ – wszystkie te zabiegi sprawią, że przestrzeń będzie dla nas bardziej przyjazna i komfortowa.