W zgodzie z naturą czyli biofilic design

architektura-wnetrz, architektura-krajobrazu

Człowiek jest częścią natury i to w jej otoczeniu czuje się najlepiej. Jej bliskość ma na nas olbrzymi wpływ i właśnie dlatego jej część chcemy mieć w swoim otoczeniu.

Biofiliczny oznacza kochający naturę. Pojęcie to rozpowszechnił amerykański biolog Edward Wilson. Przekonywał on, że kontakt z naturą jest nam niezbędny do zachowania zdrowia oraz równowagi psychicznej i emocjonalnej. Właśnie na bazie tej teorii powstało określenie projektowania biofilicznego, czyli takiego, które łączy człowieka z naturą.

Badania pokazują, że obcowanie z naturą ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale również kreatywność i wydajność. Fakt ten stał się powodem rosnącej popularności projektowania biofilicznego przy aranżowaniu miejsc pracy. Chcąc zapewnić komfort  pracownikom, należy odpowiednio zaprojektować przestrzeń do pracy i stworzyć warunki pobudzające kreatywność i zapewniające dobre samopoczucie.

Światło dzienne

To co w decydujący sposób przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia to dostęp do światła dziennego. Teoretycznie powinno to być koniecznością a nie luksusem, jednak w dużych przestrzeniach biurowych nie zawsze tak bywa. Widok natury, nie tylko zieleni, ale również nieba, gór, ma na nas uspokajający i kojący wpływ.

Rośliny

Bardzo popularnym rozwiązaniem w przestrzeni biurowej stały się zielone ściany. Rośliny oczyszczają powietrze, zapewniają odpowiednią wilgotność, a ponadto cieszą oko swoim pięknem. Oprócz żywych ścian we wnętrzu dobrze sprawdzają się również zielone patia lub ogrody, które nie tylko cieszą oko swoim pięknem, ale również sprzyjają pogłębianiu więzi międzyludzkich oraz są pretekstem do wstania sprzed komputera i rozprostowania ciała.

Naturalne materiały, kształty i kolory

Rośliny to jednak nie wszystko, ważne są również mniej oczywiste rozwiązania – przenoszenie natury do wnętrz w naturalnych materiałach takich jak drewno z widocznymi słojami czy kamień, odwzorowywanie kształtów zaobserwowanych w przyrodzie czy stosowanie ‘kolorów ziemi’ – wszystkie te zabiegi sprawią, że przestrzeń będzie dla nas bardziej przyjazna i komfortowa.

Ogród w wielkim mieście

architektura, architektura-wnetrz, architektura-krajobrazu

Lato w pełni, pogoda nie zawsze nas rozpieszcza, ale mimo tego wielu z nas lubi spędzać każdą wolną chwilę na świeżym powietrzu. Nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, nie każdy również chce rezygnować z udogodnień, jakie oferuje mieszkanie w centrum lub jego okolicach, na rzecz kontaktu z naturą. Miasto może na pierwszy rzut oka nie wydawać się miejscem idealnym do obcowania z pięknem przyrody, jednak pod tym względem nie raz potrafi nas zaskoczyć.

Niestety w przestrzeni miejskiej terenów zielonych jest coraz mniej jednak z tego co widzę architekci coraz częściej wykorzystują potencjał budynków i projektują duże tarasy na dachach. Już trudno wyobrazić sobie luksusowy apartament bez efektownego tarasu.

Na naszym koncie znajduje się kilka projektów tarasów. Jeden z naszych ulubionych znajduje się w inwestycji na Mokotowie. Składa się on z dwóch stref. Pierwsza z nich to reprezentacyjny taras główny, który jest przedłużeniem apartamentu i stylistyką nawiązuje do jego nowoczesnego wnętrza. W tej części znajduje się strefa śniadaniowa i strefa relaksu. Przed słońcem i wiatrem chronią pionowe drewniane panele i baldachimy rozpięte na stalowej konstrukcji. Ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców jest wiszący ażurowy fotel w kształcie kuli.

Druga strefa to swoisty ogród na dachu, którego dominantą jest atrakcyjna kompozycja roślinna oglądana z wnętrza.

Pamiętajmy jednak, że taras pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową i rekreacyjną. Miło jest odpocząć na sofie, poopalać się na leżaku, zjeść obiad ze znajomymi czy po prostu posiedzieć na świeżym powietrzu i podziwiać widoki. Wszystkie te funkcje zostały uwzględnione w naszym kolejnym projekcie – tym razem w inwestycji na Bielanach. Rośliny zostały zaprojektowane w ten sposób, że podzieliły przestrzeń na dwie strefy. Pierwsza z nich jest przedłużeniem salonu, gdzie w letni dzień razem z przyjaciółmi można zjeść obiad a wieczorem odpocząć od miejskiego zgiełku na wygodnej kanapie. Komfort w tej strefie zapewnia przestronna pergola wyposażona w ruchome przesłony oraz rozwijane zadaszenie.

Druga strefa jest bardziej prywatna i intymna. Znajdują się tu miejsca do odpoczynku – leżaki, huśtawka Miloo Cocoon oraz tarasowy prysznic.

 

 

NEWSLETTER

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami zostaw nam swój adres e-mail.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: