Jak wyglada projekt wnętrz

architektura-wnetrz, projekt

Zapewne tematem, który Was najbardziej nurtuje zanim zaczniecie współpracę z architektem jest to, jak właściwie taka współpraca wygląda. Jeśli nie mieliście wcześniej tego typu doświadczeń prawdopodobnie swoją wiedzę czerpiecie z wnętrzarskich programów telewizyjnych (w tym przypadku współpraca może trochę Was zaskoczyć) lub od znajomych (to źródło wiedzy może być bardziej rzetelne).
Każdy architekt ma wypracowany sposób współpracy z klientem, który kształtował się zapewne w ciągu lat doświadczeń. Trudno mi opisać uniwersalny sposób, ale opiszę jak to wygląda w naszej pracowni. W tym artykule omówię projekt wnętrz dość ogólnie, jeśli chcecie poznać szczegóły zapraszam do kolejnych wpisów.

Oczywiście każdy projekt jest inny i każdy klient jest inny, jednak zawsze staramy się trzymać pewnych ram. Projekty wnętrz dzielimy na kilka etapów:

1. Prace wstępne

W czasie naszych pierwszych spotkań i rozmów chcemy jak najwięcej informacji uzyskać od klienta. Po pierwsze potrzebujemy wszelkich materiałów, które usprawnią naszą pracę – rzuty od dewelopera, projekty instalacji, możliwość wejścia do lokalu na pomiary itp. Drugą bardzo ważną sprawą to informacja jakie są oczekiwania klienta. Przeprowadzamy bardzo dokładny wywiad na temat tego czego potrzebują przyszli mieszkańcy, jak żyją, jakie mają przyzwyczajenia, jak wyobrażają sobie życie w nowym miejscu. I trzecia sprawa to strona estetyczna, czyli co się klientom podoba a co nie, jaki styl lubią, jakie kolory i materiały. Zawsze prosimy o zdjęcia wnętrz, które im się podobają, tak żeby jak najtrafniej przygotować koncepcję wnętrza. często przygotowujemy moodboardy, które mają nam pomóc w określeniu stylistyki, która najbardziej odpowiada klientom. Więcej o moodboardach przeczytasz tu.

2. Projekt funkcjonalno-przestrzenny

Układ funkcjonalno – przestrzenny to projekt ułożenia wszystkich funkcji w mieszkaniu / domu / lokalu czyli układ pomieszczeń i ścian. Jego zaawansowanie i ilość opcji zależy od sytuacji. Jeśli klient chce w dużym stopniu zmienić stan istniejący lokalu to przygotowujemy kilka opcji w zależności od możliwości. Jeśli natomiast nie chce zmieniać układu mieszkania – zmiany są tylko kosmetyczne lub nie ma ich wcale. Więcej o układzie funkcjonalnym przeczytasz tutaj.

projekt funkcjonalny

3. Projekt koncepcyjny

Projekt koncepcyjny to po prostu wizualizacje, na których prezentujemy to jak ma wyglądać wnętrze. Zawierają już konkretne materiały i sprzęty. Ile jest koncepcji? Nam zazwyczaj sprawdza się następujący system: do każdego pomieszczenia przygotowujemy dwie koncepcje, na spotkaniu klient zazwyczaj wybiera tą, która mu się podoba bardziej i do niej przygotowujemy maksymalnie dwie serie poprawek. Jeśli, żadna z pierwszych koncepcji nie przypadnie klientowi do gustu, na podstawie rozmów i wskazówek przygotowujemy jeszcze jedną koncepcję i do niej również przysługują dwie serie poprawek.

4. Projekt wykonawczy

Projekt wykonawczy to gotowe rysunki, które są przekazywane na budowę, a więc muszą zawierać wszystkie informacje potrzebne wykonawcy, aby zrealizować projekt. Są to rysunki wszystkich pomieszczeń, dokładnie opisane i zwymiarowane. Dobrane są wszystkie materiały i elementy wyposażenia, rozrysowane płytki ceramiczne. Projekt wykonawczy zawiera również wytyczne do wszystkich instalacji (elektrycznej, wod.-kan., c.o.) oraz szczegółowe projekty mebli, które będą wykonywane na zamówienie.

5. Kosztorys i zestawienie materiałów

Już na samym początku współpracy przygotowujemy orientacyjny kosztorys. Zawiera on zawsze produkty z tzw. średniej półki. Bardzo często klienci nie zdają sobie sprawy jak wiele elementów jest potrzebnych, aby wykończyć mieszkanie, dlatego zsumowanie ich wszystkich bardzo otwiera oczy. W miarę postępu projektu uzupełniamy kosztorys o konkretne, wybrane przez klienta, produkty, aż zamknie się nam w całość.

6. Nadzór autorski

Nadzór autorski nad projektem to nic innego jak wizyty na budowie i sprawdzanie czy wszystkie prace są zgodne z projektem. Uważam go za część integralną całego procesu projektowego, ponieważ tylko wtedy możemy wziąć pełną odpowiedzialność za projekt. Nie wszyscy klienci decydują się na nadzór (wiąże się to z wyższymi kosztami), większość jednak woli zostawić go w naszych rękach.

Udostępnij